SEISC CHAMPIONSHIP SHOW - THE KENNEL CLUB BUILDING STONELEIGH

16 Jul 2017
Best In Show: 

DELSANTO SNOWSTORM ShCM

OWNERS: Mr S. & Mrs J. Nicholls Handled by Mrs C. Sheldon

Judges: Mrs J. Rout & Mrs J. Rodda

Winners: 

Judges: DOGS: MRS J ROUT (Shaytell)
BITCHES: MRS J RODDA (Teramour)
REFEREE: MRS C STEVENSON (Lochlorien)

 


RBIS - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL

 


BPIS - GWENDARIFF I'M COMIN OUT

 


BVIS - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL

 
DOGS
 
CC - DELSANTO SNOWSTORM ShCM
 
RCC - Sh Ch THENDARA POT NOODLE J.W.
 
BPD - GWENDARIFF I'M COMIN OUT
 
BVD - Sh Ch BARDONHILL FLOATING MOON INTO GLENLAINE J.W. ShCM
 
BITCHES
 
CC - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL
 
RCC - COVARNEY EVERLASTING LOVE AT BLUEBYEYOU
 
BPB - STRATHMEAD NOELLA
 
BVB - Sh Ch SHENANAGIN SHE'S THE ONE FOR KARIDELL
 
Results: 

DOGS

 

Minor Puppy Dog 

 

1st. Harreds Trevor - Mr P. J. Hall

2nd. Suteresett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby

3rd. Harreds Tobie Of Blaysdell - Mr. A. L. & Mrs S. A. Gardiner

4th. Harreds Trooper - Mrs L. Fitzmaurice

5th. Swiftlark Second Thoughts - Mrs S. S. Corless

6th. Covarney Lil'Tipple At Jacingail - Mr K. Pullen & Miss J. Atkin

 

Puppy Dog

 

1st. Gwendariff I'm Comin Out - Mrs. L. Muir & Mrs G. O'Connor

2nd. Kerrimere Classique - Mrs J. M. Lorrimer

3rd. Oakdene Phénoménal With Thendara (Imp Bel) NAF TAF - Mrs S. Byard, Mrs D. Milligan-Bott & Mrs A. Lauwers

4th. Suteresett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby

 

Junior Dog

 

1st. Pawsword Priceless To Kerryfair J.W.- Mrs S. E. Chorley-Newton & Miss K. A. Chorley

2nd. Covarney Everyone Knows - Mr H. O. & Mrs E. J. Hutchings

3rd. Orlanset The Loner - Mr D. & Mrs K. M. Hemmings

4th. Quensha Starman Aboard Orstone - Mr P. F. & Mrs J. Kniveton & Mr A. Allen

5th. Gwendariff Pink Floyd - Mrs R. Jones

6th. Oakdene Phénoménal With Thendara (Imp Bel) NAF TAF - Mrs S. Byard, Mrs D. Milligan-Bott & Mrs A. Lauwers

7th. Brabrook Masterpiece At Firefall - Mrs L. C. Savage

 

Yearling Dog

 

1st. Riverbrue Altissimo At Aoibheanne  - Miss E. S. Ciechonska

2nd. Anlory Aidan J.W. - Miss J. A. C. Greenan

3rd. Quensha Starman Aboard Orstone - Mr P. F. & Mrs J. Kniveton & Mr A. Allen

4th. Lynwood Love Potion For Haverley - Miss A. Dufrat

5th. Strathmead Huckleberry - Mrs J. P. Russell

 

Maiden Dog

 

1st. Gwendariff I'm Comin Out - Mrs. L. Muir & Mrs G. O'Connor

2nd. Oakdene Phénoménal With Thendara (Imp Bel) NAF TAF - Mrs S. Byard, Mrs D. Milligan-Bott & Mrs A. Lauwers

3rd. Suteresett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby 

4th. Brabrook Masterpiece At Firefall - Mrs L. C. Savage

 

Novice Dog

 

1st. Suteresett King Of Hearts - Mrs T. & Miss G. Gisby

 

Debutant Dog

One entry who was absent

 

Undergraduate Dog

 

1st. Kerrydown Odds On - Mrs G. R. Partridge

2nd. Quensha Starman Aboard Orstone - Mr P. F. & Mrs J. Kniveton & Mr A. Allen

3rd. Pawsword Prairie Wind - Mr P. & Mrs F. Davis

4th. Tredura Val Verdi - Miss J. Childs

5th Thendara The Watchmaker - Ms S. Pym

6th Kerrimere Irresistable - Mrs G. V. Weir

 

Graduate Dog

 

1st. Kerrimere Indiscreet - Mr J. E. Sharman & Mrs C. A. Jennings

2nd. Bardonhill Snow Wolf With Glenlaine - Mr A. P. & Mrs E. C. Gratton

3rd. Anlory Tamhil - Miss J. M. Childs

4th. Wyldfire Declan For Itchenwych - Mrs G. J. Horrocks

5th. Romarne Under Orders J.W. - Mr S. & Mrs J. L. Nicholls

6th. Sandstream Just A Breeze - Miss B. Hoskins

7th. Danwish The Lion King - Mrs L. Gilks

 

Postgraduate Dog

 

1st. Gwendariff Justin Thyme J.W. - Mrs G. Hyslop

2nd. Covarney Flapjack - Mr G. T. & Mrs K. E. B. Condron & Mr K. Pullen & Miss J. Atkin

3rd. Kerrimere Charismatic J.W.- Mrs J. M. Lorrimer

4th. Harreds Harlie Of Blaysdell - Mr A. L. & Mrs S. A. Gardiner

5th. Hot Sensation's Orstone Cowboy J.W. (Imp Swe) - Mrs J. Kniveton

6th. Karidell Prince Charming - Mr B. A. & Mrs N. G. Limpus

7th. Millcroft Moon Riot - Mr C. & Mrs C. Andrews

 
Minor Limit Dog
 
1st. Caskeys Mischief Of Stylersetts J.W. - Mr K. & Mrs L. R. Macaulay
2nd. Balintyne Just For You - Mr D. J. Bell & Mrs G. Barker-Bell
3rd. Covarney Macaroon - Mr D. G. & Mrs H. C. Condron & Mrs A. Needs
4th. Gwendariff Unknown Soldier J.W. - Mesdames C. R. & A. Longbottom & Mrs D. Stewart-Ritchie
5th. Aoibheanne's Rough Diamond With Shushana J.W. - Mr & Mrs H. Cohen
6th. Kerrydown Night Hawk - Mrs G. R. Partridge
7th. Brinara Independant - Mrs L. & Mr J. Fitzmaurice
 
 
Mid Limit Dog
 
1st. Delsanto Snowstorm ShCM - Mr S. & Mrs J. L. Nicholls
2nd. Suteresett Mr Uppity - Mrs L. Gilks
3rd. Romarne Taittinger J.W. - Mrs L. A. Muir
4th. Gwendariff The Ringmaster At Firefall - Mrs L. C. Savage
5th. Staratlanta Elliott ShCM - Misses N. A. Rosie & S. Tupper
6th. Deevonville El Condor Passa - Mrs G. V. Weir
7th. Orlanset The Rocker J.W. - Mr D. & Mrs K. M. Hemmings
 
 
Limit Dog
 
1st. Amblin's Sweet William - Mrs P. I. Mitchell
2nd. Millcroft Chase The Moon To Shanoah - Miss J. Walsh & Mrs S. Foster
3rd. Brinara Private Eye - Mr G. S. C. & Mrs J. B. Axon
4th. Lanstara Spring Moon - Mr G. & Mrs D. Rowbottom
5th. Gwendariff The Specialist - Mrs G. Hyslop
6th. Deevonville Santana ShCM - Mrs D. G. Heppell
7th. Lynwood Lark In The Dark J.W. - Mr R. G. & Miss H. K. Boutell & Mr J. A. Burbridge
 
 
Open Dog
 
1st. Sh Ch Thendara Pot Noodle J.W.- Mrs D. Milligan-Bott & Mr J. N. Bott
2nd. Caispern Lorenzo With Shushana J.W. ShCM - Mr & Mrs H. Cohen
3rd. Caispern Polonius - Mrs G. O'Connor
4th. Int Ch/Ned Ch Chase Cinammons (ATC AR00923NLD) - Aylien Oei
5th. Aust Sup Ch Glengray Moonlover (ATC AU01273AUS) - Mr V. Gray
 
 
Veteran Dog
 
1st. Sh Ch Bardonhill Floating Moon Into Glenlaine J.W. ShCM - Mr A. P. &  Mrs E. C. Grattan
2nd. Sh Ch Suteresett Milky Way With Scarletti J.W. - Mrs T. & Miss G. Gisby & Mrs R. J. Pike 
3rd. Brinara Back In The Running - Mr G. S. C. & Mrs J. B. Axon
4th. Sh Ch Harvancourt Harlem At Jacingail - Mr K. E. Pullen & Miss J. Atkin
5th. Blaysdell Kieran - Mr A. L. & Mrs S. A. Gardiner
6th. Lyrasett Discovery - Miss J. Childs
 

 

BITCHES

 

 Minor Puppy Bitch

 

1st. Strathmead Noella - Mrs J. Frampton

2nd. Covarney Lil'Pickle - Mr G. T. & Mrs K. E. B. Condron

3rd. Staratlanta Je T'Adore Paris - Ms M. J. E. Anthony & Mr R. A. Stuart

4th. Glenlaine Mrs Tiggy Winkle - Mr A. P. & Mrs E. C. Gratton

5th. Swiftlark Second Nature - Mrs S. S. Corless

 

Puppy Bitch

 

1st. Ixia Rainbow Brite - Mr R. G. Boutell & Mr J. A. Burbridge & Miss H. K. Boutell

2nd. Staratlanta Je T'Adore Paris - Ms M. J. E. Anthony & Mr R. A. Stuart

3rd. Glenaine Mrs Tiggy Winkle - Mr A. P. & Mrs E. C. Gratton

4th. Swiftlark Second Nature - Mrs S. S. Corless

 

Junior Bitch

 

1st. Covarney Everlasting Love At Bluebyeyou - Mrs G. Bye

2nd. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

3rd. Riverbrue Ophelia At Glennara - Mrs K. A. Hall

4th. Twoacres Promise Of Spring With Avacet - Mrs M. A. Elkins

5th. Romarne April Showers - Mrs L. Muir

6th. Dubliner Canberra (ATC AU01311SWE) - Miss D. Van der Valk

7th. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

 

Yearling Bitch

 

1st. Covarney Everlasting Love At Bluebyeyou - Mrs G. Bye

2nd. Susie Snapshot By Thendara J.W. - Mrs D. Milligan-Bott & Mr J. N. Bott & Mrs S. A. Morriss-Begg

3rd. Anlory Carignan J.W. - Mr N. C. Naylor & Miss J. Morrison

4th. Twoacres Promise Of Spring With Avacet - Mrs M. A. Elkins

5th. Covarney Lil'Diva - Mesdames J. Phillips & K. Condron

6th. Covarney Lil'Minx - Mr G. T. & Mrs K. E. B. Condron

7th. Dairis Empress Eris - Mrs D. Gyedu 

 

Maiden Bitch

 

1st. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

2nd. Dairis Empress Eris - Mrs D. Gyedu 

3rd. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

4th. Heathclare Fancy Time At Vanders - Mrs J. C. Howatson

 

Novice Bitch

 

1st. Covarney Everlasting Love At Bluebyeyou - Mrs G. Bye

2nd. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

3rd. Twoacres Promise Of Spring With Avacet - Mrs M. A. Elkins

4th. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

5th. Heathclare Fancy Time At Vanders - Mrs J. C. Howatson

 

Debutant Bitch

 

1st. Blazing Bronze Eye Candy (Imp Nld) - Mrs D. Bridgwater & Mrs S. Littlechild

2nd. Dairis Empress Eris - Mrs D. Gyedu

3rd. Colanme Maybe Baby - Mrs J. C. & Mr C. W. Roberts

 

Undergraduate Bitch

 

1st. Bardonhill Endless Love To Kerryfair - Mrs S. E. Chorley-Newton & Miss K. A. Chorley

2nd. Anlory Amelia - Mr N. C. Naylor & Miss J. Morrison

3rd. Delsanto Miss Daisy - Mrs C. A. Sheldon

 

Graduate Bitch

 

1st. Harreds Hettie - Mr P. J. Hall

2nd. Bardonhill Uptown Girl - Mrs J. E. Carter

3rd. Hazelbeck Blue Phoenix Rises From Deaconara - Mr R. D. & Mrs P. R. Morgan

4th. Gwendariff We'll Rememberu J.W. - Mr P. Milby & Mrs D. Stewart-Ritchie

5th. Sandstream Summer Breeze J.W. - Miss S. A. Waterton

6th. Brinara Lowri - Mesdames D. B. Berry & L. Morris

7th. Gwendariff On A Ticc Ett To Lochindorb - Mr R. S. & Mrs M. I. Nicholson

 

Postgraduate Bitch

 

1st. Millcroft Scarlet Moon - Mr C. & Mrs C. Andrews

2nd. Clonageera Walk In The Sun - Mr D. B. J. & Mrs L. J. Fauvrelle

3rd. Marzanne China In Your Hand - Mrs M. A. Hadfield

4th. Gwendariff Nutmeg - Mrs R. Jones

5th. Karidell Emerald Princess - Mr B. A. & Mrs N. G. Limpus

6th. Tarandell Maddison Dream - Miss K. A. Lewis

7th. Anlory Corbieres J.W. - Mr N. C. Naylor & Miss J, Morrison

 
Minor Limit Bitch
 
1st. Clonageera Love Is Real - Mrs P. Rutherford & Mr R. Judge & Mrs J. & Mr J. Lippett
2nd. Kerryfair Rhosyn - Mrs R. Jones
3rd. Berfield Kaesha - Mrs B. J. Kay
4th. Swiftlark First Edition - Mrs S. S. Corless
 
 
Mid Limit Bitch
 
1st. Suteresett Once Upon A Dream - Mrs T. & Miss G. Gisby
2nd. Heathclare Que Sera Sera - Miss C. J. Prangle
3rd. Kerrydown Octavia - Mrs G. R. Partridge
 
 
Limit Bitch
 
1st. Thendara Chasing Boys To Sumaric - Mesdames S. A. Morriss-Begg & D. Milligan-Bott & Mr J. N. Bott
2nd. Redclyst Aura - Mr D. G. & Mrs P. A. Pike
3rd. Gwendariff Such A Carry On At Bardonhill J.W. - Mrs M. Bott
4th. Ixia Ever Hopeful - Mr R. G. Boutell & Mr J. A. Burbridge & Miss H. K. Boutell
5th. Brinara Vanity Fair J.W. - Mesdames D. B. Berry & L. Morris
6th. Tarandell Rocher's Desire - Miss K. A. Lewis
 
 
Open Bitch
 
1st. Sh Ch/Int Ch Fairhaven Louise Mountbatten At Braidmount (Imp Swe) - Miss M. Hunter & Mr W. Brown
2nd. Sh Ch Bardonhill Please Don't Tease Quensha J.W. - Messrs R. P. Bott & A. C. Allen & Mrs A. H. Morgan
3rd. Windy Fairy Redweed (ATC AR01386CZE) - Mrs W. A. Duijnkerke
4th. Anlory Water Nymph At Berfield - Mrs B. J. Kay
5th. Cataluna Betcha By Golly Wow - Mrs D. & Mr K. Broadgate
 
 
Veteran Bitch
 
1st. Sh Ch Shenanagin She's The One For Karidell J.W. - Mr B. A. & Mrs N. G. Limpus
2nd. Riverman Beat The Boys - Mrs D. & Mr K. Broadgate
 

Brace

 

1st. Broadgate 

2nd. Childs

3rd. Corless

Sunday, July 16, 2017